Wpisz dane logowania:

Jak samodzielnie rekrutować pracowników?

Sukces rekrutacji zależy od ilości i jakości CV, jakie uda się zgromadzić oraz od późniejszego procesu selekcji kandydatów. W niniejszym opracowaniu skupimy się na fazie wstępnej, czyli gromadzeniu informacji na temat osób zainteresowanych podjęciem pracy.

Pierwszym krokiem jest zainteresowanie wakatem jak największej liczby potencjalnych przyszłych pracowników. Generalnie zasadą w tej kwestii jest im więcej CV tym większa szansa na znalezienie pracownika bliskiego ideałowi.

Najprostsze i bezkosztowe jest zgłoszenie wakatu do Urzędu Pracy. Niestety, większość wykwalifikowanych specjalistów szuka pracy w inny sposób niż za pośrednictwem Urzędów Pracy, tak więc ta forma sprawdza się raczej gdy firma poszukuje pracownika o niższych kwalifikacjach

Inną, tradycyjną formą zbierania danych o potencjalnych pracownikach jest danie ogłoszenia do gazety. Najpopularniejsza jest Gazeta Praca- poniedziałkowy dodatek do Gazety Wyborczej. Czyta go prawie każdy kandydat poszukujący pracy, wiec odzew na ogłoszenie jest z reguły zadawalający. Wadą takiego rozwiązania są spore koszty i nietrwałość oferty, spowodowana tym, że ogłoszenie ukazuje się tylko raz, jednego dnia. Dodatkowo do firmy przychodzą CV, często w formie papierowej, których selekcja i walidacja jest praco i czasochłonna.

Do nowoczesnych metod należy zamieszczenie ogłoszenia w specjalistycznych serwisach internetowych, przykładowo: www.jobpilot.pl , www. praca.onet..pl, www.pracuj.pl. Niewątpliwą przewagą ogłoszeń internetowych jest ich szeroka dostępność i spora popularność wśród rzeszy internatów. W czasach, gdy wymogiem niemalże koniecznym jest posiadanie umiejętności obsługi komputera rekrutacja poprzez media internetowe jest bardzo dobrym wyjściem, gdyż od razu wstępnie selekcjonuje kandydatów pod tym względem . Dodatkowo ogłoszenie internetowe może przybrać atrakcyjną formę wizualną, przyciągając zainteresowanie jeszcze większej liczby potencjalnych pracowników.

Szukanie pracowników można również zlecić profesjonalnym firmom rekrutacyjnym, które nie tylko podejmą się znalezienia odpowiedniej liczby potencjalnych pracowników, ale również, w późniejszej fazie, przeprowadzą profesjonalną selekcję kandydatów.

Głównymi mankamentami rozwiązań opisanych powyżej są:
  • niemałe koszty (koszty publikacji ogłoszeń, honoraria dla firm rekrutacyjnych)
  • doraźność (firma gromadzi dane o potencjalnych pracownikach jedynie okresowo, przy okazji prowadzenia akcji rekrutacyjnych, tworzenie bazy CV nie ma charakteru ciągłego)
  • spływające CV nie mają jednakowej formy, w związku z powyższym trudno jest porównać i ocenić
  • CV w formie papierowej są trudne do przeszukiwania, analizy i archiwizacji

Czy istnieje w związku z powyższym jakaś alternatywa?

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie oferowanego przez nas Formularza rekrutacyjnego na własnej, firmowej stronie internetowej.




Więcej informacji...


2004-2011 (C) Wszelkie prawa zastrzeżone